تعداد نمایش: 372 بازدید

محاسبه امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل ادوردز

محاسبه امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل ادوردز

فاکتورهای متعددی در محاسبه امتیاز کیفی کلیدواژه های تبلیغاتی گوگل ادوردز مؤثرند؛ برخی از آن‌ها را شما می‌توانید ارتقا دهید و برخی از کنترل شما خارجند. وزن و تأثیر دقیق هر کدام از این فاکتورها را گوگل به طور مشخص اعلام نمی‌کند، زیرا مدل‌های محاسبه امتیاز کیفی پیچیده و متغیر است و به بازده هر آگهی برای هر جستار وابسته است. هم‌چنین برای شبکه‌ های مختلف ادوردز فاکتورهای مؤثر در محاسبه متفاوتند. خوش‌بختانه اطلاعات کافی در مورد این عوامل وجود دارد. در زیر این فاکتورها به ترتیب برای هر نوع آگهی توضیح داده شده‌ اند.

۱- برای آگهی‌هایی که در صفحه‌ های نتایج جست‌جوی گوگل نمایش داده می‌شوند، ادوردز فاکتورهای زیر را در محاسبه امتیاز کیفی در نظر می‌گیرد:

 • نرخ کلیک‌ خور (CTR): مهم‌ترین فاکتور مؤثر در تعیین امتیاز کیفی است. CTR هر چه  بالاتر، بهتر. ادوردز به آگهی‌ها و کلیدواژه‌ هایی که کلیک‌ خور بیش‌تری دارند با افزایش امتیاز کیفی پاداش می‌دهد. هر کلیک نشانه‌ این است که آگهی و کلیدواژه برای کاربر متقاعد کننده و مرتبطند و گوگل برای پول در آوردن به همین کلیک‌ها وابسته است. هر کلیک مثل یک رأی به نفع آگهی و کلیدواژه مربوط است.
 • مرتبط بودن تبلیغ (Ad Relevance): ادوردز میزان ارتباط کلیدواژه را با متن تبلیغ گوگل در گروه آگهی مقایسه می‌کند. هر چه این دو با هم مرتبط‌تر باشند بهتر. ارتباط خوب متن آگهی و کلیدواژه در افزایش CTR نیز مؤثر است. اگر جست‌جوکننده عبارت «طراحی وب‌سایت دینامیک» را وارد کند و سرخط آگهی همین عبارت باشد، احتمال کلیک خوردن این تبلیغ زیاد خواهد شد.
 • مرتبط بودن جستار (Search Query Relevance): ادوردز جستار را با کلیدواژه و آگهی منطبق با آن مقایسه می‌کند.
 • سوابق حساب کاربری ادوردز: با در نظر گرفتن CTRهای تمام آگهی‌ها و کلیدواژه‌ های موجود در حساب کاربری اندازه گرفته می‌شود.
 • URL نمایشی (Display URL): ادوردز سوابق CTR مربوط به URLهای نمایشی در گروه آگهی را در نظر می‌گیرد.
 • کیفیت صفحه‌ی فرود: این فاکتور تنها در محاسبه نخستین امتیاز کیفی برای تعیین صلاحیت کلیدواژه‌ ها جهت شرکت در مزایده در نظر گرفته می‌شود و در امتیاز کیفی دوم که با آن رتبه آگهی محاسبه می‌گردد دخیل نیست.
 • بازده جغرافیایی: بازده نمایش آگهی‌های حساب کاربری در منطقه جغرافیایی خاصی که تبلیغ باید در آن نشان داده شود نیز در نظر گرفته می‌شود.
 • دیگر فاکتورهای مرتبط: در محاسبه‌ی امتیاز کیفی فاکتورهای دیگری نیز مؤثرند که ادوردز در مورد آنها اطلاعاتی نمی‌دهد.

فاکتورهای مؤثر در تعیین امتیاز کیفی برای نمایش آگهی تبلیغ در گوگل در صفحه نتایج جست‌جوی گوگل

۲- در برآورد امتیاز کیفی استفاده شده برای محاسبه تخمین بید صفحه اول از فاکتورهای مرتبط بودن آگهی و جستار استفاده نمی‌شود.

۳- برای شبکه شرکای جست‌جوی گوگل از همین فاکتورها استفاده می‌شود، اما:

 • نرخ کلیک‌ خور (CTR): ادوردز CTR را در وب‌سایت خاصی که جست‌جو در آن انجام شده علاوه بر CTR در کل شبکه جست‌جو در نظر می‌گیرد.

۴- برای شبکه نمایشی گوگل در صورت انتخاب موقعیت‌‌های خودکار (Automatic Placements)، امتیاز کیفی بر فاکتورهای زیر مبتنی است:

 • بازده گذشته: در وب‌سایت مورد نظر و وب‌سایت‌های مشابه
 • مرتبط بودن: مرتبط بودن آگهی و کلیدواژه ها با وب‌سایت مورد نظر
 • کیفیت صفحه فرود
 • فاکتورهای مرتبط دیگر

۵- برای شبکه نمایشی گوگل با موقعیت‌های هدف‌ گذاری شده (Targeted Placements) – یا مدیریت شده (Managed)- در صورت انتخاب مدل بیدینگ CPC، فاکتورهای در نظر گرفته شده برای محاسبه امتیاز کیفی عبارتند از:

 • نرخ کلیک‌ خور: سوابق CTR آگهی در وب‌سایت مورد نظر و وب‌سایت‌های مشابه
 • کیفیت صفحه فرود

۶- برای آگهی‌های نمایش داده شده در شبکه نمایشی گوگل با موقعیت‌های هدف‌ گذاری شده و بیدینگ هزینه به ازای هزار نمایش (CPM) امتیاز کیفی تنها به یک فاکتور بستگی دارد:

 • کیفیت صفحه فرود
ملاحظه مکان نمایش در محاسبه تأثیر کلیک خور آگهی

آگهی‌هایی که رتبه بالاتری دارند در صفحه نتایج جست‌جوی گوگل در جای بالاتری قرار می‌گیرند -اغلب در باکس رنگی بالای نتایج جست‌جوی طبیعی-. معمولاً آگهی‌های رتبه بالا به نسبت آگهی‌هایی که در جاهای پایین‌تر صفحه قرار دارند کلیک‌های بیش‌تری دریافت می‌کنند. در این صورت ممکن است آگهی دهنده‌ ها دچار این نگرانی شوند که قرار گرفتن آگهی‌شان در جای پایین‌تر با کلیک‌ خور کم‌تر به امتیاز کیفی کلیدواژه هایشان لطمه بزند. اما واقعیت این است که ادوردز به این موضوع توجه کرده است.

برای تعیین امتیاز کیفی ادوردز نرخ کلیک خور را با آگهی‌هایی که جایگاه یکسانی در نمایش دارند مقایسه می‌کند. بنابراین نرخ کلیک خور آگهی‌یی که پایین صفحه نتایج جست‌جو نشان داده می‌شود با کلیک‌ خور آگهی بالا صفحه‌ نشین مقایسه نمی‌شود.

تبلیغات در گوگل
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *