تعداد نمایش: 497 بازدید

محاسبه امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل ادوردز

,
محاسبه امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل ادوردز

فاکتورهای متعددی در محاسبه امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل ادوردز مؤثرند؛ برخی از آن‌ها را شما می‌توانید ارتقا دهید و برخی از کنترل شما خارجند. وزن و تأثیر دقیق هر کدام از این فاکتورها را گوگل به طور مشخص اعلام نمی‌کند، زیرا مدل‌های محاسبه امتیاز کیفی پیچیده و متغیر است و به بازده هر آگهی برای هر جستار وابسته است. هم‌چنین برای شبکه‌ های مختلف ادوردز فاکتورهای مؤثر در محاسبه متفاوتند. خوش‌بختانه اطلاعات کافی در مورد این عوامل وجود دارد. در زیر این فاکتورها به ترتیب برای هر نوع آگهی توضیح داده شده‌ اند.

۱- برای آگهی‌هایی که در صفحه‌ های نتایج جست‌جوی گوگل نمایش داده می‌شوند، ادوردز فاکتورهای زیر را در محاسبه امتیاز کیفی در نظر می‌گیرد:

 • محاسبه امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل ادوردز با در نظر گرفتن نرخ کلیک‌ خور (CTR):

  مهم‌ترین فاکتور مؤثر در تعیین امتیاز کیفی است. CTR هر چه  بالاتر، بهتر. ادوردز به آگهی‌ها و کلیدواژه‌ هایی که کلیک‌ خور بیش‌تری دارند با افزایش امتیاز کیفی پاداش می‌دهد. هر کلیک نشانه‌ این است که آگهی و کلیدواژه برای کاربر متقاعد کننده و مرتبطند و گوگل برای پول در آوردن به همین کلیک‌ها وابسته است. هر کلیک مثل یک رأی به نفع آگهی و کلیدواژه مربوط است.

 • محاسبه امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل ادوردز با در نظر گرفتن مرتبط بودن تبلیغ (Ad Relevance):

 • ادوردز میزان ارتباط کلیدواژه را با متن تبلیغ گوگل در گروه آگهی مقایسه می‌کند. هر چه این دو با هم مرتبط‌تر باشند بهتر. ارتباط خوب متن آگهی و کلیدواژه در افزایش CTR نیز مؤثر است. اگر جست‌جوکننده عبارت «طراحی وب‌سایت دینامیک» را وارد کند و سرخط آگهی همین عبارت باشد، احتمال کلیک خوردن این تبلیغ زیاد خواهد شد.
 • محاسبه امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل ادوردز با در نظر گرفتن مرتبط بودن جستار (Search Query Relevance):

 • ادوردز جستار را با کلیدواژه و آگهی منطبق با آن مقایسه می‌کند.
 • محاسبه امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل ادوردز با در نظر گرفتن سوابق حساب کاربری ادوردز:

 • با در نظر گرفتن CTRهای تمام آگهی‌ها و کلیدواژه‌ های موجود در حساب کاربری اندازه گرفته می‌شود.
 • محاسبه امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل ادوردز با در نظر گرفتن URL نمایشی (Display URL):

 • ادوردز سوابق CTR مربوط به URLهای نمایشی در گروه آگهی را در نظر می‌گیرد.
 • محاسبه امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل ادوردز با در نظر گرفتن کیفیت صفحه‌ی فرود:

 • این فاکتور تنها در محاسبه نخستین امتیاز کیفی برای تعیین صلاحیت کلیدواژه‌ ها جهت شرکت در مزایده در نظر گرفته می‌شود و در امتیاز کیفی دوم که با آن رتبه آگهی محاسبه می‌گردد دخیل نیست.
 • محاسبه امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل ادوردز با در نظر گرفتن بازده جغرافیایی:

 • بازده نمایش آگهی‌های حساب کاربری در منطقه جغرافیایی خاصی که تبلیغ باید در آن نشان داده شود نیز در نظر گرفته می‌شود.
 • محاسبه امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل ادوردز با در نظر گرفتن دیگر فاکتورهای مرتبط:

 • در محاسبه‌ی امتیاز کیفی فاکتورهای دیگری نیز مؤثرند که ادوردز در مورد آنها اطلاعاتی نمی‌دهد.

فاکتورهای مؤثر در تعیین امتیاز کیفی برای نمایش آگهی تبلیغ در گوگل در صفحه نتایج جست‌جوی گوگل

 

این مطلب را از دست ندهید : هرچه باید درباره کلمات کلیدی کم جستجو برای تبلیغات در گوگل بدانیم

 

-ملاحظه مکان نمایش در محاسبه تأثیر کلیک خور آگهی

آگهی‌هایی که رتبه بالاتری دارند در صفحه نتایج جست‌جوی گوگل در جای بالاتری قرار می‌گیرند -اغلب در باکس رنگی بالای نتایج جست‌جوی طبیعی-. معمولاً آگهی‌های رتبه بالا به نسبت آگهی‌هایی که در جاهای پایین‌تر صفحه قرار دارند کلیک‌های بیش‌تری دریافت می‌کنند. در این صورت ممکن است آگهی دهنده‌ ها دچار این نگرانی شوند که قرار گرفتن آگهی‌شان در جای پایین‌تر با کلیک‌ خور کم‌تر به امتیاز کیفی کلیدواژه هایشان لطمه بزند. اما واقعیت این است که ادوردز به این موضوع توجه کرده است.

برای تعیین امتیاز کیفی ادوردز نرخ کلیک خور را با آگهی‌هایی که جایگاه یکسانی در نمایش دارند مقایسه می‌کند. بنابراین نرخ کلیک خور آگهی‌یی که پایین صفحه نتایج جست‌جو نشان داده می‌شود با کلیک‌ خور آگهی بالا صفحه‌ نشین مقایسه نمی‌شود.

۲- در برآورد امتیاز کیفی استفاده شده برای محاسبه تخمین بید صفحه اول از فاکتورهای مرتبط بودن آگهی و جستار استفاده نمی‌شود.

۳- برای شبکه شرکای جست‌جوی گوگل از همین فاکتورها استفاده می‌شود، اما:

 • نرخ کلیک‌ خور (CTR): ادوردز CTR را در وب‌سایت خاصی که جست‌جو در آن انجام شده علاوه بر CTR در کل شبکه جست‌جو در نظر می‌گیرد.

۴- برای شبکه نمایشی گوگل در صورت انتخاب موقعیت‌‌های خودکار (Automatic Placements)، امتیاز کیفی بر فاکتورهای زیر مبتنی است:

 • بازده گذشته: در وب‌سایت مورد نظر و وب‌سایت‌های مشابه
 • مرتبط بودن: مرتبط بودن آگهی و کلیدواژه ها با وب‌سایت مورد نظر
 • کیفیت صفحه فرود
 • فاکتورهای مرتبط دیگر

۵- برای شبکه نمایشی گوگل با موقعیت‌های هدف‌ گذاری شده (Targeted Placements) – یا مدیریت شده (Managed)- در صورت انتخاب مدل بیدینگ CPC، فاکتورهای در نظر گرفته شده برای محاسبه امتیاز کیفی عبارتند از:

 • نرخ کلیک‌ خور: سوابق CTR آگهی در وب‌سایت مورد نظر و وب‌سایت‌های مشابه
 • کیفیت صفحه فرود

۶- برای آگهی‌های نمایش داده شده در شبکه نمایشی گوگل با موقعیت‌های هدف‌ گذاری شده و بیدینگ هزینه به ازای هزار نمایش (CPM) امتیاز کیفی تنها به یک فاکتور بستگی دارد:

 • کیفیت صفحه فرود

 

نمایش آگهی ، بیدینگ بر اساس آمار جمعیتی و تنظیم گوگل پلاس در تنظیمات گوگل ادوردز

نمایش آگهی ، بیدینگ بر اساس آمار جمعیتی و تنظیم گوگل پلاس در تنظیمات گوگل ادوردز

تنظیمات اضافی کمپین تبلیغات گوگل ادوردز را ادامه می‌دهیم. در مقالات قبل مطالبی در مورد استثنا کردن IP ، انطباق کلیدواژه و ابزارهای تنظیمات تبلیغ گوگل ادوردز بر روی وبلاگ ثمین ادوردز منتشر شد که می‌توانید گزارش کامل آن را در مقاله آموزش جامع تنظیمات گوگل ادوردز برای تبلیغات در گوگل بخوانید. در این مقاله قصد […]

۰ comments
اطلاع از وضعیت جست‌جوی عبارت‌ها با گوگل ترندز

اطلاع از وضعیت کلیدواژه ها برای تبلیغ در گوگل با گوگل ترندز

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای انتخاب کلید واژه های تبلیغاتی مناسب جهت تبلیغات در گوگل، سردرگم شده باشید و نیازمند یک ابزار کمکی برای این کار باشید . «گوگل ترندز» (Google Trends) ابزار رایگانی است برای آگهی دهنده های گوگل ادوردز، بازاریابان اینترنتی و محققان که الگوهای جست‌جو را بر اساس منطقه، […]

۰ comments

محل نمایش تبلیغات در گوگل

اصلی‌ترین محل نمایش تبلیغات در گوگل، صفحه نتایج جستجوی گوگل  است. فرض کنید کاربر عبارت طراحی وب‌سایت را در Google.com جستجو کند. به این عبارت “درخواست جستجو” یا “جستار” گفته می‌شود. در پاسخ به این درخواست گوگل صفحه نتایج جستجو حاوی مرتبط‌ترین نتایجی را که به ازای آن جستار، برای آن کاربر و در آن […]

۰ comments

 

تبلیغات در گوگل
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *