تعداد نمایش: 371 بازدید

تاریخچه تبلیغات اینترنتی گوگل (۱): پیش از ادوردز

تاریخچه تبلیغات اینترنتی گوگل

سیستم تبلیغات اینترنتی بر اساس هزینه ماهانه تا پیش از سال ۲۰۰۰ بسیار محبوب و مدل غالب تبلیغات در اینترنت بود. در این روش که هنوز هم کاملاً معمول است آگهی دهنده هزینه مشخصی را برای یک ماه می‌پردازد و آگهی او به مدت یک ماه بدون کم و زیاد شدن هزینه نمایش داده می‌شود. گوگل نیز ابتدا از همین شیوه برای تبلیغات استفاده می‌کرد، اما به جای بنرهای تبلیغاتی که شرکت‌های دیگر استفاده می‌کردند گوگل آگهی‌ها را به صورت متن‌های تبلیغاتی ساده و کوتاه و بر اساس عبارت‌های جست‌جو شده کاربران به آنها نشان می‌داد. هم‌چنین گوگل تبلیغات را همان صفحه نتایج جست‌جو، اما در قسمتی جدا به نمایش می‌گذاشت. نخستین تبلیغات در ژانویه سال ۲۰۰۰ در گوگل نمایش داده شدند اما این تبلیغات متنی بر پرداخت ماهانه برای گوگل درآمد کافی نداشت.

تبلیغات در گوگل و فروش به دابل کلیک

گرچه باورنکردنی به نظر می‌رسد گوگل به سبب موفق نبودن در عرصه تبلیغات اینترنتی تصمیم گرفت که سیستم تبلیغات خود را به DoubleClick که در آن زمان بزرگ‌ترین شرکت تبلیغات بنری بود بفروشد. اما در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱ حباب دات-کام در بازارهای سرمایه گذاری ترکید، شرکت‌های متعددی ورشکسته شدند و ارزش بازار سهام ۵ تریلیون دلار کاهش پیدا کرد. بازار بنرهای تبلیغاتی آنلاین نیز در این میانه بسیار کوچک‌تر از پیش شد. در این وضعیت گوگل نتوانست مشتریی برای فروش سیستم تبلیغات متنی مبتنی بر جست‌جوی خود بیابد.

گوگل با وجود تمایلش نتوانست بخش تبلیغات اینترنتی خود را به کسی بفروشد.

در عوض آنها سرویس گوگل ادوردز را در اکتبر ۲۰۰۰ ارایه کردند. در صفحه اصلی گوگل نوشته شده بود: «یک کردیت کارت و ۵ دقیقه وقت دارید؟ تبلیغ خود را همین امروز در گوگل نشان دهید!»

تبلیغات در گوگل
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *